Kredyt antysmogowy

20.04.2021

Wczoraj - 14 kwietnia 2021 roku odbyło się uroczyste podpisanie umów w związku z dołączeniem sektora bankowego do programu Czyste Powietrze i udostępnieniem środków finansowych na ten cel. Jak powiedział Bartłomiej Orzeł, Pełnomocnik Premiera ds. Czystego Powietrza - to nie koniec zmian w programie! Antysmogowe kredyty będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych już w połowie 2021 r.

Kredyty antysmogowe

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował w marcu br., że osiem banków dołączyło do programu Czyste Powietrze. Pierwsze wnioski o kredyt antysmogowy na cele zgodne z programem Czyste Powietrze i dotację na częściową jego spłatę będzie można złożyć w bankach w połowie 2021 r. Banki, które jako pierwsze chcą wprowadzić ścieżkę kredytową w programie Czyste Powietrze to Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB. Prezes Spółdzielczej Grupy Bankowej Mirosław Skiba poinformował, że jest ogromne zainteresowanie ze strony banków spółdzielczych. Na dzień dzisiejszy 120 banków tworzących zrzeszenie SGB zgłosiło chęć udziału w programie.

Dzięki dołączeniu banków do programu Czyste Powietrze, Polacy będą mieli do dyspozycji kilka tysięcy placówek, w których będą mogli skorzystać z nowego kredytu antysmogowego. NFOŚiGW przekonuje że współpraca z bankami ułatwi dostęp do dofinansowania na wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, poinformował, że do dyspozycji Polaków w pierwszym etapie będzie 3,5 tys. placówek bankowych. Łączny budżet, w ramach którego banki będę przekazywać do wfośigw wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytów na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem Czyste Powietrze, to 1,5 mld zł, w oparciu o wolumen planowanej na lata 2021-2022 akcji kredytowej.

Porozumienie

Porozumienie podpisali przedstawiciele 25 podmiotów. Uroczyste wydarzenie odbyło się w siedzibie Związku Banków Polskich. Wśród sygnatariuszy są wszystkie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, przedstawiciele banków, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski.

Jak podkreślił Michał Kurtyka, dzisiaj zainaugurowano historyczne porozumienie. Ścieżka bankowa ma za zadanie ułatwienie dostępu polskim rodzinom do środków finansowych na inwestycje w wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji.
– Zależy nam na tym, aby ten program jeszcze szybciej docierał do Polaków. Dwukrotnie zwiększyliśmy ilość wniosków wpływających w ciągu tygodnia – poinformował Kurtyka.

Bartłomiej Orzeł wskazał, że to pierwszy tak duży program, w którym podmioty komercyjne łączą się podmiotem państwowym, przeprowadzającym gigantyczny proces transformacji polskich domów oraz środowiskowy, walcząc ze smogiem.

 – Banki pozwolą nam dotrzeć z programem Czyste Powietrze do wszystkich miejscowości w Polsce. Zakres działalności banków to teren całej Polski. Dołączenie sektora bankowego jako kanału dystrybucji – rozumianego jako partnera – jest istotnym uzupełnieniem dystrybucji realizowanej poprzez wfośigw i programy w gminach. Osiągnięta synergia przełoży się na ilość składanych wniosków – powiedział przedstawiciel rządu.

Orzeł dodał, że obok programu dotacyjnego ważną rolę odgrywają środki własne beneficjentów, czyli element związany z kredytami. Dołączenie banków pozwoli w sposób efektywny dystrybuować te środki. To nie koniec zmian w programie Czyste Powietrze – zapowiedział.

Prof. Maciej Chorowski, prezes NFOŚiGW wskazał, że skala programu (ok. 100 mld zł)  jest ogromna, gdyż porównywalna jest z budową np. elektrowni jądrowej. Jest on jednak  rozłożony w czasie i ma na celu walkę ze smogiem. Przedstawiciel NFOŚiGW podkreślił, że program stanowi ogromną szansę rynkową dla producentów, firm instalacyjnych oraz  serwisantów. – Tworzymy popyt na inwestycje, nie jest to tylko koszt. Czystym powietrzem będziemy oddychać w przyszłości wszyscy – powiedział prof. Chorowski.

Dane Adresowe

Gneza Klima Engineering sp. z o.o. sp.k.
ul. Mała 14
43-190 Mikołów
32/240-51-23
biuro@gke.com.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.